מדור אקטואליה במשפחה

יום עיון - החוק החדש

תקציר:
יום עיון - החוק החדש

לשכת הטוענים הרבניים בשיתוף מכון "שערי הלכה ומשפט" ביום עיון והשתלמות מקצועית ייחודית בנושא; "החוק החדש ליישוב סכסוך" במשפחה, המשנה סדרי עולם במערכת בתי הדין הרבניים ובתי המשפט לענייני משפחה.                                                                                                  

 

בתאריך 17/07/16 חל מהפך במערכת המשפט העוסקת בדיני משפחה במדינת ישראל, הן בבתי הדין הרבניים והן בבתי המשפט האזרחיים לענייני משפחה, החל מהתאריך האמור חל במדינת ישראל חוק חדש "חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה", חוק חדש זה קובע בעיקרו  כי כל אדם המעוניין לפתוח בהליך גירושין ו/או הליך אחר בענייני משפחה במדינת ישראל, "חייב" ברוב המקרים טרם התחיל בהתדיינות בערכאה השיפוטית וגם אם אינו חפץ בכך,  לגשת להליך של -4 מפגשים ביחידת הסיוע ולהיעזר בעובדים סוציאליים ובעוד בניסיון להידברות כשהצד המבקש לפתוח בהליך משפטי מנוע בין 60 ל-100 ימים בהגשת תביעות, מטרת חוק זה לכאורה לנסות להימנע הלכה למעשה מהצורך בהתדיינות משפטית ככל הניתן.

חוק זה משנה למעשה את כל הכללים הנהוגים עד כה בעולם המשפט בדיני משפחה ויוצר שיח רב בין המייצגים בערכאות השונות, מה גם שישנם לקונות רבות בחוק, הגורמות לכאורה לבלבול של ממש ומקשה בפרט לזוגות או יחידים רבים שההליך אינו תואם להם ולטענתם הם נפגעים מהחוק החדש.

בכדי לעשות סדר בבלגן, ארגנה לשכת הטוענים הרבניים יום עיון שהוקדש אך ורק לליבון נושא זה של ההתנהלות בצל החוק החדש, לשם הפקת מירב התועלת, זימנה הלשכה את טובי המרצים המכהנים במשרות בחירות בהנהלת בתי הדין וביחידות הסיוע.

את יום ההשתלמות פתח יו"ר לשכת הטוענים הרבניים הרב יעקב קלמן, יו"ר הלשכה שיתף את הנוכחים בחלקה של הנהלת הלשכה בעיצוב תקנות החוק, ע"י הצגת עמדת הטוענים הרבניים בוועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת, כשעמדת הטוענים הרבניים הביאה לשינויי בנוסח התקנות הסופי המגנה בעיקר על המתדיינים המיוצגים ע"י הטוענים הרבניים.

אחריו שמעו הנוכחים הרצאה מקצועית מפי עו"ד דר' רפי רכס, עו"ד בייעוץ המשפטי לשיפוט רבני, וממקבלי ההחלטות המשפטיות בהנהלת בתי הדין, שעמד על הרציונאל שבחוק, והסביר כיצד ניתן להפיק את מירב התועלת מיישום החוק.

הרצאה שניה נמסרה ע"י הרה"ג הרב יהודה יאיר בן מנחם, דיין בבית הדין הרבני בת"א, שעמד על ההשלכות ההלכתיות של החוק. ההרצאות המקצועיות הסתיימו, בפאנל בראשות עו"ד הילה יפה הממונה הארצית על עוה"ד מטעם יחידות הסיוע כשעימה מרצה עו"ס המיישמת את החוק במסגרת עבודתה.

יום העיון נערך בחסות חברת מגן בריאות, סוכנות לביטוח, שבין ההרצאות המקצועיות הציגו בפני הנוכחים פוליסות חדשניות לביטוח בעלות כיסויי נרחב שנבנו במיוחד לטוענים רבניים, כשגולת הכותרת הייתה המחיר הפוליסות הנמוך משמעותית ביותר ביחס להצעות אחרות וזאת בעיקר לאור העובדה שחברת מגן בריאות הרימה את הכפפה בהליך של מו"מ מול חברות הביטוח השונות כשהציגו את הטוענים הרבניים כקבוצה מאוחדת ולא כיחידים הבאים לרכוש ביטוח.

ההשתלמות התקיימה במתחם מכון "שערי הלכה ומשפט" בירושלים, באדיבותו הרבה של מנכ"ל שערי הלכה ומשפט הרב מאיר עשור, שידיו רב לו בין השאר בפעילות לטובת עולם המשפט העברי.

 

 

כתבות אחרות

תגובות

כל התגובות