מדור אקטואליה במשפחה

טוענת רבנית

תקציר:
טוענת רבנית - המקצוע שמאפשר סיוע לנשים ומלווה אותן ברגעים הקשים
טוענת רבנית
fotolia
ט סיון | 15.06.2016

נשים חרדיות רבות מגיעות למסקנה שלימודיהן בבית יעקב לא מספיקים להן כדי להשתלב בעבודה שמתאימה להן. רבות הנשים הפונות ללימודים גבוהים, לעתים במכללות לא מספיק תורניות או במקצועות השייכים לתרבות זרה. מערכת המשפט שייכת לתרבות הזו.

ישנו מקצוע שהוא ממשק למקצוע המשפטים ועדיין הוא בגדר ההלכה, לא רק שהוא בתוך תחומי ה'קו הירוק' – מקצועות שמותר ללמוד אותם, זהו מקצוע שהיה קיים עד כה רק לגברים ועם ירידת הדורות (ראו כתבה קודמת בנושא) הותר על ידי בית הדין הרבני הגדול גם לנשים, ואף בית הדין מעודד ללמוד את המקצוע הזה.

על הצורך הגובר בנשים שתהיינה אוזן קשבת לנשים שחיי המשפחה שלהן עלו על שרטון כבר הרחבנו מספיק. על הצורך בשמירה על איכות של לימודים אקדמיים ברמה גבוהה ושילוב של האיכות הזו עם רמה תורנית נאותה והליכה בתלם של ההלכה יש עוד מה להוסיף.

אישה שהיא טוענת רבנית צריכה להיות מצויה בתכנים הנלמדים בתחום בדיוק כמו משפטים, אולם משפטי התורה ולא חוקות הגויים. ההתמקצעות שלה חשובה כדי להגן על נשים דווקא, להיות מסוגלת להגיע למקומות שטוען רבני לא מסוגל להיכנס אליהם, או שמטעמי צניעות הפרט יהיה לו קשה להגיע אליהם ושם לחולל מהפכה.

דווקא כאן – במקצוע שנראה עכשווי יכולה להתגשם האמירה 'בזכות נשים צדקניות', שכן לנשים יש יכולות להתמודד ולתקן דברים שנראים לעתים חסרי תקנה עבור גברים. הסתייעות ברגישות ובעדינות ולב מבין במצבים מסובכים של בעיות במשפחה ופירוק משפחה יכולים ומנעו לא פעם גירושים, או לפחות מיתנו את הכיעור שלהם – לטובת הילדים ולטובת כבוד האדם.

הסיוע הזה שהוא כל כך נדרש היום במערכת בתי הדין הוא סיוע קריטי עבור משפחות רבות שבהן הנשים איבדו את היכולת להביע את עצמן ומאפשר לנשים שנפגעו במערכת היחסים הזוגית לחזור למעמד שהיה להן קודם, מעמד של כבוד הדדי בחיק המשפחה. בעצם טוענת רבנית היא מעין תומכת רגשית עם ידע משפטי בכל אישה שמתמודדת עם גירושים או קונפליקט חריף במערכת הזוגית, דבר שמאפשר גישור נכון ואפקטיבי ואפילו שיקום של מערכות במידת הצורך.

ואם אי אפשר למנוע גירושים – תמיכה וליווי רגשי ומשפטי הלכתי יכול למנוע לפחות גירושים מכוערים.

כתבות אחרות בנושא טוענים רבניים

טוענת רבנית - מגע יד אישה
fotolia

טוענת רבנית - מגע יד אישה

לפני מספר שנים פסק בית הדין הרבני הגדול שיש צורך בהכשרה של נשים למקצוע של טוענת רבנית. הפסיקה נעשתה בשל מצוקה שעולה מן השטח: נשים מתקשות להביע את עצמן בנוכחות טוען רבני והדבר פוגם ביכולת של בתי הדין לפעול בצדק בתהליך של פירוק משפחה או אפילו בגישור נכון והוגן.

תגובות

כל התגובות