מדור אקטואליה במשפחה

מהו הסכם ממון, ולמה?

תקציר:
כאשר זוג רוצים להינשא והחיים הטובים יחד נראים כחלום מובטח וארוך, לדבר על הסכם ממון נראה כמשהו מופרך ואולי, אף מביע חוסר אימון בין הצדדים בתקופה הכי מאושרת וטובה בחייהם, ונשאלת השאלה האם באמת זהו הזמן הנכון והמתאים לעשות הסכם שכזה בתקופה הזו? האם הסכם ממון לא מתאים רק לזוגות שהסיכוי להתגרש אינו רחוק ורוצים לשמור על כספם? והאם בכלל הסכם שכזה נצרך לכל זוג שרוצים להתחתן ולא רק לאלו שהונם גדול מהסטנדרט, ואולי יש להם מה להפסיד?
מהו הסכם ממון, ולמה?
fotolia
כט אייר | 06.06.2016

אז נתחיל בכך, שנכון הוא שבמהלך תקופת הנישואין יכולים בני הזוג לערוך בניהם הסכם ממון שיסדיר את הנושאים הכלכליים למקרא שאם וכאשר....

אולם האמת היא שביצוע הסכם ממון טרם הנישואין עולה בטיבו על הסכם שנערך לאחריהם, כיון, שהסכם שנעשה טרם הנישואין הוא מגיע ממקום טוב וללא גורמים מפריעים שיכולים להצטבר בנישואין והוא נעשה ממקום טוב של אוירה טובה ורצון להגיע להסכם הטוב ביותר.

כאשר אנו רואים לצערינו את כמות המתגרשים העולה וכתוצאה מכך הדיונים הקשים של חלוקת הרכוש מהנישואין, מוסכל ונכון הוא לערוך הסכם שיסדיר את הנושאים הכלכליים מראש כדי להימנע מלהגיע למאבקים במקרה של גירושין או פרידה.

חשיבותו של הסכם נישואין הינה רבה ממגוון סיבות כשבניהם: מקל על הליך הגירושין/ פרידה, חוסך זמן וכסף במקרה של גירושין, מגן על הרכוש כמו גם על דירת המגורים, וכן, הוא הסדר מסודר מבחינה משפטית שייתן מענה לכל הבעיות שעלולות לעלות לאחר גירושין.

מבחינה משפטית החוק למעשה קובע שברוב המקרים כאשר ישנם גירושין הרכוש מתחלק בצורה הבאה, שרכוש שהביא/ה עימו/ה אחד/ת מבני הזוג לפני הנישואים ישאר בבעלותו גם לאחר הנישואין ורכוש שנצבר יחד לאחר תקופת הנישואין יתחלק בשווה בין בני הזוג.

כאשר מעוניינים שהחלוקה תהיה בצורה שונה מחמת סיבות שונות כגון: כשיש לאחד הצדדים עסק שהוא המשקיע העיקרי בו והוא צופה שיהיו לו מוניטין והצלחה במהלך השנים ומעוניין שישאר בידיו, וכן סיבות נוספות, הפתרון הטוב ביותר הוא לערוך הסכם ממון שיעגן את הנושאים הללו אף מבחינה משפטית וימנע את הצורך לפעול ע"פ החוק היבש.

אגב. כל הסכם ממון יצטרך לקבל תוקף ע"י בית משפט או בית דין רבני העוסק בגירושין, נוטריון או רשם נישואין.

א"כ הסדר ממון מסדיר את הרכוש שהביאו עימם בני הזוג מלפני הנישואין ונותן להם את הביטחון שרכוש זה ישאר בבעלותם או על פי רצונם, ובנוסף, הסדר הממון מסדיר אף את הרכוש שיצטבר לאחר תקופת הנישואין וחלוקתו באופן שיראה לבני הזוג כחלופה הראויה לחוק היבש.

גם הבן/בת הזוג שמגיע לנישואים ללא הרבה ממון ובוודאי ביחס לאחר, ראוי וטוב לו לערוך הסכם ממון לפני הנישואין, כי אמנם נכון שאין לו ממון שהביא ורוצה לשמור על בעלותו גם במקרה של גירושים, אבל, בזמן זה של טרום נישואים ששני בני הזוג מאוהבים ומוכנים להתקרב ולתת האחד בשביל השני, היכולת של בן/בת הזוג שלא הביא איתו נכסים לצאת לאחר הגירושין עם משהו טוב יותר כדי להמשיך את חייו שאחרי בצורה טובה יותר, עולה לאין ערוך מאשר להגיע למצב של גירושין ורק אז להתחיל לריב על זכויות כאשר לצד השני אין רצון להתחשב בו ואולי אפי' מחפש להרע לו.

לפי זה, ברור שלא רק בני זוג עם ממון רב ראוי להם לערוך הסכם ממון אלא אפי' לאלו שבינינו שאין ברשותם ממון רב אבל רוצים לדאוג להסדר טוב לשניהם ולא להגיע למריבות שאחרי הגירושים, רוצים לדאוג למצב שיגיעו לגירושים כשיש להם כבר ילד או יותר וירצו לדאוג לו לטוב ביותר, את זה ניתן כבר להסדיר מראש וזה נכון וטוב לגבי כל אחד ואחת מאיתנו.

על הסכם ממון טרם הנישואין אפשר להביא את הנאמר "סוף מעשה במחשה תחילה" כדי שחלילה אם נצטרך נהיה מוכנים לימים הקשים בצורה הנאותה ביותר כדי שנוכל לעבור אותם בדרך טובה קצת יותר. 

כתבות אחרות בנושא חלוקת רכוש

תגובות

כל התגובות

טו"ר משה ליבוביץ 23/06/2016 16:19 ההסכם צריך להיות חסין מביטול
בשנים האחרונות אנו עדים להמון תביעות לביטול הסכם גירוישין ו/או הסכם ממון, רוב העתירות אמנם אינם מתקבלות אך ישנם לא מעט תביעות כאלו שמתקבלות בסופו של דבר. לכן מי שמתכוון לערוך הסכם שכזה חשוב שיעשה באמצעות איש מקצוע שיוכל לעגן את ההסכם בצורה החוקית ביותר ולהגן עליו מפני ביטול. בהצלחה